O mně Informace Projekty Realizace Grafika Inspirace Kontakt

Veliký podkrovní pokojíček

Rok: 2013/03
Lokalita: Těšany

Předmětem práce bylo funkční a designové vyřešení dětského pokoje tak, aby bylo možno do něj časem nastěhovat další dítě a případně jej později zcela rozdělit na dva samostatné pokoje. Klíčovým bodem tedy bylo vyřešit umístění nábytku pro všechny tři modelové situace a z nich pak vyjít při návrhu rozměrů a designu konkrétních kusů tak, aby byly univerzálně použitelné.

Vzhledem k velikosti byl pokoj rozčleněn na několik zón - centrální hrací zónu a dále boční spací a pracovní zónu.
Klidový kout je koncipován tak, že v současnosti nabízí spaní pro jedno dítě a komody na běžně používané oblečení. V případě dvou dětí budou komody postaveny na sebe a umístěny vedle vstupních dveří, vzniklá plocha se využije pro umístění druhého lůžka. Tato zóna je od ostatních vymezena závěsem, takže je možno ji zcela oddělit a vytvořit tak větší pocit soukromí.
Centrální a zároveň vstupní část je nejvýrazněji designově pojatá. Nachází se zde dvě velké policové skříně pro ukládání hraček, jinak se jedná v podstatě o volnou plochu určenou ke hře. Může zde být umístěn dětský domeček, sedací vaky či jiné drobné zařízení.
Pracovní část se nachází za rohem (má i samostatný vstup) a je oddělena nábytkově. V prvních letech zde bude dětský stolek a židle, později se nahradí plnohodnotným stolem a pracovní židlí. Stůl bude pojíždět v drážce tak, aby umožňoval zcela pohodlný přístup k velké šatní skříni v zadní části pokoje a zároveň aby bylo případně umožněno sezení dvou dětí proti sobě. Předpokládá se, že stěna s dveřmi do pracovní části v budoucnu vytvoří linii pro oddělení pokojů. Pracovní část zůstane na svém místě a v části herny se vytvoří uzavřený koutek pro spaní (postel bude umístěná před knihovnou, která se ponechá v původní pozici). Druhé pracovní místo pak bude vytvořeno v původním spacím koutku - tedy vedle postele.
Díky tomuto schématu se podaří ve všech variantách zcela využít všechen navržený nábytek. Vzhledem k rostoucím potřebám dětí na úložné prostory bude ale několik kusů dovyrobeno.

Po designové stránce se dominantním prvkem v pokoji stala obrazová tapeta se zvířátky, která určila další barevné řešení. Doplněna byla jemnou tapetou s barevnými puntíky, ostatní stěny byly ponechány v bílé. Barevná kombinace a motiv puntíků se nachází i na kusových kobercích, které velkou plochu podlahy opticky rozbíjejí a rozveselují prostor. Obrazová tapeta byla doplněna dalšími prvky ze stejné série, jako např. obrázky či dekoračními polštáři. Nábytek je řešen v neutrální barevnosti, tak, aby bylo možno barevné schéma pokoje měnit v závislosti na věku dětí.


[ ZPĚT ]
pohled od vstupních dveří do spacího koutku
hrací plocha s úložnými prostory
pohled ze spacího koutku do herny
pohled ze spacího koutku do herny, vzadu předěl v podobě policové stěny
hrací plocha
pohled do pracovního koutu, vzadu šatní skříň
pracovní koutek pro dítě předškolního věku
pracovní koutek - úprava pro školáka
© 2010 Kněžda & Maička
Česká Kanada - Kněžíčkovic Ateliér - originální ruční výrobky Ubytování Česká Kanada - Stálkov U Boba Agentura Slavonicko - Pobyt a ubytování Slavonice a okolí