O mně Informace Projekty Realizace Grafika Inspirace Kontakt

Kuchyně s jídelnou a společenským koutem

Rok: 2013/09
Lokalita: Rozdrojovice

Předmětem práce byl návrh kuchyně s jídelnou a společenskou částí v rodinném domě, který byl postaven a vybaven přibližně před deseti lety. Požadavkem bylo zachování stávajících podlahových krytin. Dispoziční a tvarové řešení vychází z celkové koncepce domu, která je založena na kombinaci 90stupňových a 45stupňových úhlů. Plocha místnosti byla poměrně veliká a proto bylo třeba jednotlivé funkce opticky oddělit a pocitově zútulnit. Toho bylo dosaženo pomocí kuchyňské linky složené ze dvou částí a pomocí lokálně sníženého podhledu. Jasné vymezení funkcí dále zajišťuje podlaha, která je původní - v kuchyni a jídelně řešená formou dlažby, ve společenské části pak laminátovými dílci.
Kuchyňská linka je řešena ve tvaru L s přídavným ostrůvkem. Vzhledem k tomu, že nebylo možné zasáhnout do konstrukce podlah a přemístit vaření doprostřed dispozice, je ostrůvek řešen pouze jako pomocná pracovní plocha, která slouží k oddělení prostoru a příležitostnému posezení/stolování. Další funkce - jídelna a společenský prostor - na plochu kuchyně navazují tak, aby varná část zůstala v centru dění a vše bylo dobře dostupné. Relaxační kout neslouží jako plnohodnotný obývací pokoj (který je řešen o úroveň níže), proto nebylo nutné zde umísťovat mnoho nábytku ani televizní sestavu - pouze pohodlné sezení a odkládací stolek.
Barevně a designově návrh navazuje na ostatní, již vybavené, prostory domu. Dominantním odstínem je zde středně tmavé dřevo, korespondující s podlahou, schodištěm a obložkami dveří. To bylo na lince z důvodu odlehčení doplněno barvou slonové kosti, která je neutrální, stejně tak jako odstíny šedé a černé použité na pracovní desce, židlích, stolcích... Pro optické oživení a zateplení prostoru byl použit barevný akcent v podobě vínových koberců. Ty je možno kdykoli vyměnit za jiné a jednoduše tak v místnosti navodit novou atmosféru.


[ ZPĚT ]
pohled ze vstupní haly
variantní řešení - sjednocení prostoru novou litou podlahou
pohled ke kuchyni ze společenského koutu
společenský kout
ostrůvek vytváří optický předěl mezi kuchyní a jídelním koutem
společenský kout
kuchyňská linka s vestavěnými spotřebiči
pohled na ostrůvek a jídelní kout
© 2010 Kněžda & Maička
Česká Kanada - Kněžíčkovic Ateliér - originální ruční výrobky Ubytování Česká Kanada - Stálkov U Boba Agentura Slavonicko - Pobyt a ubytování Slavonice a okolí