O mně Informace Projekty Realizace Grafika Inspirace Kontakt

Dva pokoje pro dvě sestry

Rok: 2012/09
Lokalita: Kralupy nad Vltavou

Předmětem práce byl návrh dvou dětských pokojů pro dvě školačky v podkrovních místnostech s jednou sešikmenou stěnou, které jsou identické, pouze zrcadlově obrácené. V pokojích mělo být ponecháno několik kusů původního vybavení, velká část měla být ale nahrazena novým nábytkem na míru. Nejkomplikovanějším momentem bylo vyřešení spaní pod šikmou částí, která v nejnižším místě končí cca 40cm nad podlahou a také vyřešení poddimenzovaných oken vzhledem k velikosti místnosti, a tím i obtížnější umístění pracovního stolu (ten je umístěn v každém pokoji jinak, vzhledem k dopadu světla).

První místnost byla opticky rozdělena na dvě části - spací a pracovní, přičemž spací část byla umístěna v prostoru se sníženou výškou a pracovní část v těsné blízkosti okna. Jelikož nejvíce světla zde dopadá z francouzského okna, jako optimální se jevil stůl tvaru L, kde pracovní část je orientována do prostoru a pomocná - odkládací - podél stěny. Na tu dále navazuje oboustranná knihovnička poskytující dostatek prostoru pro knihy a učební pomůcky, která zároveň prostor rozděluje a vytváří ve spací části pocit soukromí. Pro zvýraznění tohoto efektu byl v pokoji introvertně založené dívky zároveň instalován závěs, který je možné kdykoli zatáhnout a prostor tak zcela oddělit.
Vzhledem k velikosti místnosti došlo k optickému zmenšení pomocí instalace skříněk v nejnižším místě - spací část tak nabídla prostory pro ukládání knih, ložního prádla a přikrývek a postel se odsunula do polohy, kde je již dostatečná výška pro její pohodlné umístění. Dále byl v místnosti snížen strop na klasickou výšku, což prostor jednak zútulnilo a zároveň i projasnilo. Pro další posílení efektu světla bylo na stěnu naproti oknu umístěno veliké zrcadlo.
Ve spací části se kromě rozkládací postele a nízkých skříněk nachází také pohovka pro relaxaci a čtení, kterou je možné v případě potřeby (častých návštěv) rozkládat. V části pracovní se nachází stůl, navazující otevřená knihovna, nízké skříňky na hračky a oblečení a také polootevřené zavěšené police.
Barevnost byla navržena s ohledem na původní kusy, které v pokoji zůstaly - ty si dcera sama vybrala. Doplňky jsou tedy laděny do hněda a růžova. Samotný nábytek je pak v neutrálních odstínech bílé a světlého dřeva, aby bylo možné je použít i v pozdějším věku dítěte a v případě, že by došlo ke změně barevné kompozice v místnosti.


Druhá místnost byla také opticky - pomocí lehké stěny z dekorativních panelů - rozdělena na dvě části - spací a pracovní, přičemž spací část byla umístěna v prostoru se sníženou výškou a pracovní část v prostoru poblíž dveří a v těsné blízkosti okna, aby zde dopadalo co nejvíce světla, zároveň ale tak, aby stůl nebyl zády ke dveřím a umožňoval pohodlné užívání.
Spací část je v obou případech řešena obdobně. V těsné blízkosti postele i pohovky se nacházejí nízké skříňky, které místnost opticky rozdělují a poskytují prostor pro uložení knížek. Tyto skříňky jsou kocipovány tak, aby byly přístupné z obou stran (respektive každá sekce z té či oné strany). V části pracovní se nachází stůl, navazující otevřená knihovna a také šatní skříň se zmenšenou hloubkou 40cm (vzhledem k tomu, že velká společná šatna dětí je řešena v sousední místnosti, nebyla zde zapotřebí). Dále je zde také umístěno veliké houpací křeslo.
Barevnost byla navržena v odstínech oranžové a zelené, s ohledem na původní kusy, které v místnosti zůstaly. Nábytek je zde, stejně jako v sousední místnosti, řešen v neutrálních barvách - bílá a světlé dřevo.


[ ZPĚT ]
pohled od vstupních dveří
pohled od vstupních dveří
pohled od okna
pohled ze spacího koutu na úložné prostory v pokoji
spací a relaxační koutek
pokoj č. 2 - pohled od vstupních dveří
pohled od vstupních dveří
pohled od okna
pohled ze spacího koutku
pohled ze spacího koutu na pracovní stůl
© 2010 Kněžda & Maička
Česká Kanada - Kněžíčkovic Ateliér - originální ruční výrobky Ubytování Česká Kanada - Stálkov U Boba Agentura Slavonicko - Pobyt a ubytování Slavonice a okolí