O mně Informace Projekty Realizace Grafika Inspirace Kontakt

Podkrovní pokojíček

Rok: 2012/03
Lokalita: Praha - Libeň

Předmětem práce byl návrh dětského pokoje v podkrovní místnosti pod valbovou střechou, kde dvě stěny místnosti jsou zkosené, dveře se nacházejí v šikmé stěně a prostor místnosti je přibližně uprostřed rozdělen svislým sloupkem jakožto nosnou částí konstrukce střechy. V místnosti se nacházejí dvě střešní okna a nová podlahová krytina z marmolea ve výrazných barvách červenooranžové a žlutooranžové, které tvoří na podlaze jakýsi kříž.
Návrh vycházel z těchto jasně definovaných omezení, a to tak, aby do pokoje bylo možné umístit spaní, úložné prostory a hrací plochu pro jedno dítě. Řešením bylo optické rozdělení místnosti na dvě sekce pomocí lehké příčky z LDTD. Přední část je "společenská" neboli aktivní, kde je hrací plocha pro dítě a koutek pro psaní a tvoření, zadní část je naopak klidová, nachází se zde postel, úložné prostory na knížky a drobnosti a také šatní skříň. Tímto došlo k odstranění rušivého dojmu ze sloupku umístěného uprostřed místnosti a naopak k posílení dojmu z podlahy tvořící kříž - ten nyní jednotlivé funkce pokoje jasně vymezuje. Zároveň se díky příčce podařilo do pokoje zakomponovat velkou šatní skříň, která působí nenápadně a při vstupu do pokoje na sebe nestrhává pozornost.
Po designové stránce byl pokoj řešen s ohledem na věk dítěte - chlapci jsou dva roky. Z hrací části se stal "pohádkový les" s kouzelným stromem a zvířátky. Barevnost respektuje stávající podlahu a je dále oživena několika dalšími odstíny přírody. Celé řešení je koncipováno tak, aby pokoj mohl sloužit dítěti co nejdéle s pokud možno co nejmenšími finančně nákladnými zásahy - nábytek je v neutrálních tvarech a barvách, vše, co dělá místnost dětským pokojem, je v dekoru - tapetách, samolepkách, obrázcích..., tak, aby bylo možné tyto prvky za pár let jednoduše odstrani, nahradit dospělejšími a dát pokoji zcela jiný ráz.


[ ZPĚT ]
pohled do místnosti od vstupních dveří
kouzelný strom a pohled do aktivní zóny
aktivní - hrací - zóna
klidová - spací - část
úložné prostory v pokoji
proměna pokoje v pozdějším věku dítěte
proměna pokoje v pozdějším věku dítěte
© 2010 Kněžda & Maička
Česká Kanada - Kněžíčkovic Ateliér - originální ruční výrobky Ubytování Česká Kanada - Stálkov U Boba Agentura Slavonicko - Pobyt a ubytování Slavonice a okolí