O mně Informace Projekty Realizace Grafika Inspirace Kontakt

Pokojíček v panelovém bytě

Rok: 2011/10
Lokalita: Orlová - Lutyně

Předmětem práce byl návrh dětského pokoje pro 2 děti v panelovém bytě. Místnost je situována na východ a navazuje na ni prostor lodžie. Požadavkem bylo umístění dvou postelí, pracovního stolu a dostatku úložných prostor jak pro hry a hračky, tak pro oblečení, a to nejen dětí, ale také rodičů. Z tohoto důvodu byl pokoj uspořádán tak, aby došlo k maximálnímu využití daného prostoru: za dveřmi vznikla prostorná vestavná skříň, na níž navazují patrové postele. Horní postel nabízí v rámci vestavěné skříně úložný prostor na knížky a také výklop na peřiny. Díky tomu, že postele nebyly umístěny přímo nad sebou, ale ve vzájemném posunutí, spodní z nich umožnila v jinak nedostupném rohu vytvoření jakéhosi "hracího domečku", kam se mohou děti schovat a v průběhu času jej mohou využívat jako další úložný prostor. Vzhledem k věku byl přístup do horní postele řešen pomocí schůdků. Jejich bočnice zároveň tvoří podpůrnou konstrukci tohoto lůžka. První dva schody nabízejí výsuvné úložné prostory. Další ukládání je řešeno pod spodní postelí, a to formou dvou mobilních boxů na kolečkách. Na protější straně místnosti, za vstupními dveřmi na lodžii, je situována knihovnička, která má v otočných dveřích navrženy otvory, tak, aby nejčastěji užívané předměty (knihy, boxy na hračky) byly přístupné bez nutnosti otevírání. Vedle knihovničky je dále umístěn pracovní stůl, který umožňuje výškové nastavení v závislosti na věku dítěte. Ke stolu přísluší dvojice poliček na odkládání psacích potřeb či zavěšování drobností.
Místnost je koncipována tak, aby neustále vyhovovala měnícím se potřebám rostoucích dětí. Z tohoto důvodu byla navržena alternativa ke schůdkům: po jejich odstranění a nahrazení žebříkem vznikne vedle okna prostor pro druhý pracovní stůl a případně i další poličky. Umístěním žebříku se znemožní přístup k pravému mobilnímu boxu pod postelí, který bude upraven (přeinstalováním úchytky na boční stranu boxu), tak, aby se mohl mobilní box vysouvat doboku, na kratší stranu postele.
Po stránce designu byl pokoj koncipován v neutrálních barvách, tak, aby v něm mohla bydlet děvčátka i chlapci (druhé dítko se totiž ještě nenarodilo). Nábytek je v odstínu světlého dřeva v kombinaci s bílou a doplňkovou zelenou. Ostatní barvy - modrá, růžová, oranžová, žlutá - byly do pokoje vneseny pomocí doplňků jako jsou tapety, dětské samolepky, kusový koberec, roletky..., tak, aby bylo možné je v případě potřeby vyměnit. Podlahu pokrývá celoplošný koberec v krémové barvě, bez vzoru. Pro celkové zútulnění byly na okna instalovány jednoduché průhledné textilie ve formě bílého voálu, v případě potřeby zastínění je možné použít stahovací roletku, která je nejvhodnějším řešením vzhledem k faktu, že součástí okna jsou také dveře na lodžii, ke kterým je třeba zachovat přístup bez jakéhokoli omezení.


[ ZPĚT ]
pohled od vstupních dveří
pohled od okna
pohled ze schodiště
pohled směrem k oknu
pohled na
... o pár let později - přestavba schůdků na žebřík, u okna přibyl druhý pracovní stůl
© 2010 Kněžda & Maička
Česká Kanada - Kněžíčkovic Ateliér - originální ruční výrobky Ubytování Česká Kanada - Stálkov U Boba Agentura Slavonicko - Pobyt a ubytování Slavonice a okolí