O mně Informace Projekty Realizace Grafika Inspirace Kontakt

Pokojíček pro školáka

Rok: 2013/05
Lokalita: Brno - Přízřenice

Předmětem práce byl návrh dětského pokoje pro syna ve věku 7 let. Požadavkem bylo vytvořit co nejvíce úložného prostoru především na knihy a oblečení a designově přizpůsobit nábytek měnícím se potřebám školáka. Dispoziční řešení vycházelo z umístění pracovního stolu a postele, které vzhledem k poloze dveří a okna zabírajícího celou jednu stěnu bylo poměrně jednoznačné. Úložné prostory byly řešeny v návaznosti na tyto dvě hlavní zóny. Největším úskalím bylo umístění dostatečně veliké skříně s šatní tyčí na zavěšení ramínek. Ta byla nakonec řešena formou vysouvacího kontejneru, který dělí spací část od pracovní, ale vzhledem ke snížené výšce 1100mm umožňuje dostatečné proudění světla do zadní části pokoje. Po vysunutí kontejner dosahuje až k protější stěně a umožňuje dokonalý přehled a dostupnost uložených věcí. Drobnější oblečení a prádlo jsou potom uschovány ve skříni vedle postele. Ta je hluboká pouze 40cm, aby při vstupu do místnosti nepůsobila jako vizuální bariéra a zároveň bylo možné se dostat i do zadních částí polic. Otevřená policová sestava byla řešena přes celou stěnu za postelí - jednak z důvodu potřeby uložení velkého množství knih a také jako odizolování nejchladnější stěny, která je orientována na sever. Zadní část sestavy tedy tvoří překližková deska. Ta pokoj zároveň i pocitově zatepluje. Police jsou zavěšeny na kovové konstrukci, žebříku z tenkých kruhových profilů, který je fixován do stropu. Vzhledem k tomu, že v pokoji bylo kromě knih nutné ukladnit i množství hraček a dalších osobních věcí, byla sestava doplněna plnými nábytkovými boxy. Fungují jako jednotlivé kusy, které je v případě potřeby nutné vyjmout a čas od času kompozici změnit (případně dovyrobit další boxy a vytvořit tak sestavu z větší části zavřenou). Další úložné prostory byly umístěny v rámci postele (dvě velké zásuvky, výklopný prostor na přikrývky), stolu (mobilní kontejner na kancelářské potřeby) a relaxačního koutku (odkládací stoleček s vnitřním úložištěm).
Barevnost pokoje vycházela zejména ze stávající podlahy, která je oranžová. Doplněna byla klukovskou modrou na tapetě a doplňcích. Všechny barvy užité v místnosti se opticky propojují na zarámovaných plakátech, které byly na přání vybrány s motivy aut. Barevnost nábytku je neutrální - bílá pro optické odlehčení a prosvětlení, dřevo pro pocitové zateplení. Barevné schéma pokoje je možné jednoduše přetvořit výměnou tapety, lůžkovin a závěsných panelů.


[ ZPĚT ]
pohled do pokoje od vstupních dveří
pohled z postele k oknu
pohled od okna ke vstupu s maximem úložných prostor
pracovní místo
postel a zavěšená knihovna
postel s úložnými prostory a šatní kontejner
© 2010 Kněžda & Maička
Česká Kanada - Kněžíčkovic Ateliér - originální ruční výrobky Ubytování Česká Kanada - Stálkov U Boba Agentura Slavonicko - Pobyt a ubytování Slavonice a okolí