O mně Informace Projekty Realizace Grafika Inspirace Kontakt

Úpravy panelového bytu

Rok: 2012/12
Lokalita: Brno - Lesná

Předmětem práce byly drobné dispoziční úpravy panelového bytu 2+1 tak, aby byl maximalizován prostor koupelny a zefektivnilo se využití vstupní haly a kuchyně. Na tento projekt dále navazoval designový návrh jednotlivých místností.

V první fázi probíhal návrh koupelny. Původní vana byla nahrazena sprchovým koutem, v koupelně vznikly nové úložné prostory, pračka byla přesunuta do části kuchyně. Vzhledem k tomu, že se jedná o koupelnu v panelovém domě, která je jednak plošně minimální a navíc postrádá přirozené osvětlení, byla část jedné stěny nahrazena transparentními luxfery. Pro dosažení optického zvětšení místnosti a zvýraznění rastru luxferů byl v koupelně místo klasického keramického obkladu použit velkoformátový skleněný obklad, který vytváří zcela jednolitou lesklou plochu. V místnosti je použito minimum prvků, úložné prostory jsou vestavěné, aby nerozbíjely už tak malý prostor. Podlaha byla ze stejného důvodu zvolena litá, a to v celé rekonstruované části bytu - propojuje tak koupelnu s halou a kuchyní.

Co se týče barevnosti, bylo vyhověno přání klientů, aby se v koupelně objevil odstín žluté, v kuchyni zelené a v hale oranžové barvy. Tyto akcenty byly doplněny neutrální bílou na nábytku a šedivou na podlaze, jako propojovací prvek celého interiéru zde slouží luxferová stěna, která obsahuje všechny použité barvy a dává jim jasný řád.

Kuchyně se nijak plošně nezvětšovala, protože to v rámci dispozice nebylo možné. Požadavkem klienta bylo umístění pračky a vestavných spotřebičů v rámci kuchyňské linky, zároveň bylo zapotřebí vytvořit jídelní kout pro dvě osoby, které v domácnosti žijí, vzhledem k tomu, že jinde v bytě místo pro stolování není. V rámci co největšího využití daného prostoru byla kuchyňská linka řešena ve tvaru U, přičemž vysoká část s vestavěnými spotřebiči je umístěna za luxferovou stěnou, na další stěně pokračuje linka klasicky s horními skříňkami a v části pod oknem už jen ve formě pracovní desky s dřezem a sklopnou baterií. Deska je na konci řešena bez spodních skříněk, aby bylo možné pod ni zasunout židle se zvýšeným sedákem a využívat ji jako jídelní stůl.

Hala také nebyla plošně zvětšena, ale bylo nutné maximálně využít daný prostor pro potřeby ukládání věcí. Z tohoto důvodu byla přes celou stěnu (a také v druhé, menší chodbě mezi pokoji) navržena vestavná skříň, která nabízí prostory na ukládání oblečení a prádla, kabátů, bot, kufrů, nářadí a také otevřenou část pro zavěšení aktuálně používaných bund a odložení čepic. Tato část zároveň může sloužit jako lavička při obouvání a nebo pro odkládání kabelek. Vzhledem k umístění vstupních dveří, které nedovolovaly v celé šíři navrhnout hluboké skříně pro kabáty a objemnější věci, musela být hloubka v některých částech zmenšena. Této "vady" bylo využito při designovém návrhu skříně, pomocí užití dvou neutrálních barev - bílé a šedé - a odlišných hloubek bylo dosaženo prostorové kompozice. Pro výmalbu stěny za kabáty a zadní stěny v menší chodbičce bylo použito oranžové barvy, kterou si klienti přáli do haly zakomponovat. Ta vytváří v místnosti barevný akcent a zároveň ji pocitově zatepluje. Pro dosažení optického efektu rozšíření prostoru bylo na protější stěně užito velké zrcadlové plochy a dvířka skříní jsou provedena ve vysokém lesku.


[ ZPĚT ]
koupelna - pohled od vstupních dveří, napravo sprchový kout a úložné prostory
koupelna - pohled od vstupních dveří
koupelna - pohled ze sprchového koutu na luxferovou stěnu
koupelna - sprchový kout s odkládací nikou
koupelna - pohled od umyvadla
kuchyně - vstupní část s luxferovou stěnou
kuchyně - pohled na linku od vstupu
kuchyně - vysoký modul s vestavěnou troubou a ledničkou
kuchyně - rozšířená pracovní plocha sloužící jako jídelní pult
kuchyně - celkový pohled
vstupní hala - pohled od vstupních dveří
vstupní hala - pohled od vstupních dveří - rozšíření prostoru pomocí zrcadla
zadní chodba (mezi pokoji) s úložnými prostory
pohled ze zadní chodby směrem ke vstupním dveřím
© 2010 Kněžda & Maička
Česká Kanada - Kněžíčkovic Ateliér - originální ruční výrobky Ubytování Česká Kanada - Stálkov U Boba Agentura Slavonicko - Pobyt a ubytování Slavonice a okolí