O mně Informace Projekty Realizace Grafika Inspirace Kontakt

Minikuchyně s jídelnou

Rok: 2013/10
Lokalita: Velatice

Předmětem práce byl návrh kuchyně s jídelnou v místnosti o poměrně malé ploše a s velkým množstvím dveří. Po vyčlenění ploch, které slouží ke komunikaci, byla jako nejvhodnější pro umístění linky zvolena zadní část místnosti. Kuchyně byla navržena tak, aby plocha pro práci i pro ukládání byla co největší, z toho důvodu byl jídelní stůl technicky (i materiálově) řešen v těsné návaznosti na linku tak, aby zároveň sloužil jako rozšíření pracovní plochy. Vzhledem k tomu, že v domácnosti běžně stolují 2-4 lidé, ale občas vzniká potřeba velkého stolu pro rodinná setkání, bylo navrženo takové řešení, aby stůl mohl fungovat i jako solitér, který se vysune do prostoru, otočí o 90 stupňů, rozloží na obě strany a nabídne tak místo až pro 10 osob.
Linka je řešena jako dvě paralelní části, tak, aby byly v malém prostoru minimalizovány hůře využitelné rohy - ty jsou navrženy pouze v podobě horních skříněk, kde je menší hloubka a pohodlnější přístup. Veškeré spotřebiče jsou řešeny jako vestavné, vedle vysoké části pro ledničku, troubu a mikrovlnku je ještě pod oknem navržena další odkládací plocha, kde se počítá se stálým umístěním rychlovarné konvice či kávovaru. Kromě linky byly dále do prostoru umístěny otevřené police na knihy a také jedna vysoká policová skříňka na nádobí, kterou je možno řešit i jako prosklenou vitrínu.
Snahou projektu bylo maximálně využít prostor a místnost pocitově zvětšit. Proto byl kladen důraz na jednoduchost. Jako podlahová krytina byl zvolen vinyl s imitací betonu - tedy v neutrální šedé. Kuchyňská linka je převážně bílá (dvířka, spotřebiče, keramický dřez), v kombinaci se světlým dřevem pro optické zateplení. Jediným výrazným prvkem jsou zde černé úchytky. Místnost byla oživena barevnými detaily ve formě židlí, svítidel, obrazů, mís, které je možné s poměrně malými náklady po čase vyměnit.


[ ZPĚT ]
pohled do kuchyně z haly
kuchyňská linka se stolem, který slouží jako rozšíření pracovní plochy
hlavní pracovní plocha
vedlejší pracovní plocha a zabudované spotřebiče
jídelní stůl a úložné prostory vzadu mezi dveřmi
úložné prostory na knihy v prostoru vedle okna
stěna s tapetou a výraznými hodinami
© 2010 Kněžda & Maička
Česká Kanada - Kněžíčkovic Ateliér - originální ruční výrobky Ubytování Česká Kanada - Stálkov U Boba Agentura Slavonicko - Pobyt a ubytování Slavonice a okolí