O mně Informace Projekty Realizace Grafika Inspirace Kontakt

Pokojíček "duhové město"

Rok: 2013/10
Lokalita: Rozdrojovice

Předmětem práce byl návrh dětského pokoje pro holčičku předškolního věku, a to na komplikovaném půdoryse tvaru L, kde část stěny má tvar oblouku a část místnosti se nachází pod šikminou střechy. Navzdory těmto překážkám prostor umožnil dobré rozzónování. Vzhledem k požadavku umístění velké vestavné skříně, která by sloužila pro obě děti (druhé má samostatný pokoj vedle), a také vzhledem k možnostem umístění pracovního stolu byla jako zóna spací a relaxační zvolena přední část místnosti. Pro pocit většího soukromí zde byl navržen hrací domeček, který spací kout opticky odděluje od zbytku pokoje a vchodem i oknem zasahuje do zadní části, která je aktivní - pracovní, hrací a také nabízí možnost ukládání.
Postel byla navržena s výsuvem, aby umožnila přespání více osob - v první fázi rodičů, později kamarádů. Na ni navazují v místě pod šikminou úložné prostory na knihy a ve spodní části také na ložní prádlo. Vzhledem k umístění dveří a výstupu na balkon nebylo možné zde navrhnout větší kusy nábytku, proto je naproti posteli instalována pouze multifunkční stěna, která slouží jako nástěnka,k zavěšování věcí, malování a také ke sledování televize. Zadní část pokoje, která má větší výšku, je pak maximálně využita pro ukládání věcí - byla zde navržena prostorná šatní skříň a také police na knihy a hračky. V prostoru, kde je dostatek denního světla, byl umístěn pracovní stůl s polohovací židlí.
Po designové stránce byl pokojíček řešen s ohledem na věk dítěte, aby byl pro něj zajímavý. Ústředním motivem je "okolní svět" - domy, slunce, mraky... Oblouková stěna byla použita jako solitér - přes celou plochu je navržena fototapeta. Zbytek pokoje je k ní doladěn podle barev duhy. Rozměry nábytku i jeho design byl navržen tak, aby mohl sloužit po dlouhá léta měnícím se potřebám. Je barevně jednoduchý, v kombinaci bílé a světlého dřeva, oživen byl pouze červenými úchytkami, které je možno časem za minimální náklady vyměnit. Barvy jsou do pokoje vneseny především pomocí doplňků - koberců, textilií, tapet - tak, aby bylo možné jednoduchým způsobem pokojíček dítěti přizpůsobit podle jeho aktuálního věku a zájmů.


[ ZPĚT ]
pohled od vstupu do spací zóny
vlevo spací a vpravo aktivní zóna, které jsou předěleny domečkem
spací zóna
hrací zóna s domečkem a pracovním stolem
pohled směrem ke vstupu do místnosti
vestavěná šatní skříň
vestavěné úložné prostory na oblečení, knihy a hračky
multifunkční tabule
multifunkční tabule
© 2010 Kněžda & Maička
Česká Kanada - Kněžíčkovic Ateliér - originální ruční výrobky Ubytování Česká Kanada - Stálkov U Boba Agentura Slavonicko - Pobyt a ubytování Slavonice a okolí