O mně Informace Projekty Realizace Grafika Inspirace Kontakt

Teenagerovský pokoj

Rok: 2012/06
Lokalita: Brno - střed

Předmětem práce byl návrh dispozičního uspořádání a designového řešení dětského pokoje, který bylo třeba přeměnit v pokoj studentský. Samotná místnost je plošně poměrně veliká a nachází se ve funkcionalistickém bytě s vysokými stropy, proto bylo třeba ji pocitově zútulnit. Toho bylo dosaženo optickým rozdělením na dvě sekce - společenskou, která se nachází při vstupu, a klidovou v zadní polovině místnosti. Předělení bylo realizováno pomocí posuvných japonských panelů tak, aby v každém okamžiku bylo možno opět vytvořit jeden velký prostor.
V přední části se kromě hracího koutku s relaxačními křesílky a odkládacím stolkem nachází také prostorná šatní skříň. Vzadu je situována postel, na přání klientů s možností přistýlky pro přespání hostů, a také úložné prostory na peřiny a otevřené police na knihy. Pracovní zóna s knihovnou je na protější stěně. Vzhledem k umístění vstupních dveří, které jsou přímo v rohu místnosti, nemohl být nábytek v pohledové návaznosti příliš hluboký, aby nevznikal pocit chůze "do stěny". Z tohoto důvodu byla navržena subtilní knihovna s otevřenými policemi a uzavřenou sekcí pouze v jedné úrovni. Podpůrné prvky - svislé stojky - mají navíc podstatně menší hloubku než samotné police, takže dojem lehkosti ještě umocňují. Knihovna je rozdělena na tři sekce, přičemž do krajní sekce byl zakomponován radiátor, který v prostoru vizuálně rušil. Prostřední sekce je věnována pracovnímu stolu - z toho důvodu je také širší - nabízí možnost ukládání kancelářských potřeb a také zavěšování vzkazů na magnetickou plochu za stolem. Poslední sekce má vymezený prostor na umístění televize, tak, aby se dala sledovat z hracího koutku.
Designově je pokoj řešen způsobem, aby už nepůsobil dětsky, ale zároveň byl dostatečně přitažlivý pro školáka. Je použita jemná barevnost v odstínech modré a žluté, s výraznými černými akcenty na tapetě a hodinách. Vše je doplněno obrázky z komiksů, které se opakují na stolku, polštářích a obrazu. Veškerý nábytek na míru je volen v neutrální barevnosti bílé a světlého dřeva, jednak z důvodu návaznosti na barevnost ostatního nábytku v bytě a jednak kvůli univerzálnosti, aby bylo možno prostor kdykoli přetvořit bez nutnosti výměny nábytku.


[ ZPĚT ]
pohled do místnosti od vstupních dveří
pohled ke dveřím
šatní skříň
hrací koutek - alternativní křesílka
hrací koutek a postel - alternativní křesla
pracovní sestava - stůl, knihovna a prostor pro TV
postel s úložným prostorem
© 2010 Kněžda & Maička
Česká Kanada - Kněžíčkovic Ateliér - originální ruční výrobky Ubytování Česká Kanada - Stálkov U Boba Agentura Slavonicko - Pobyt a ubytování Slavonice a okolí