O mně Informace Projekty Realizace Grafika Inspirace Kontakt

Rostoucí pokojíček

Rok: 2013/01
Lokalita: Brno - střed

Předmětem práce byl návrh dětského pokoje pro dvě děti ve veliké místnosti v historickém domě v centru města. Požadavkem klienta bylo uzpůsobit pokoj tak, aby rostl s dětmi a s jejich měnícími se potřebami a zároveň aby nabízel dostatek úložných prostor. Výchozím bodem řešení dispozice bylo umístění pracovního stolu, šatní skříně a postelí. Šatní skříň byla navržena na levé straně pokoje a rozdělena tak, aby bylo možné v případě potřeby v pozdějším věku propojení s vedlejší místností, aniž by se musel nějaký nábytek demontovat - vestavěné části jsou tedy do tvaru L, zbývající část je vyplněna vloženými skříňkami na hračky a knihy, které je možné přesouvat. Stůl byl navržen do arkýře, který se nachází přímo naproti vstupních dveří a kam třemi okny proniká nejvíce světla. V návaznosti na pracovní stůl jsou umístěny také skříňky na školní potřeby. Na pravé straně místnosti je spací zóna, kam se vejdou za sebe dvě lůžka. Díky tomu, že nábytek na sebe vzájemně navazuje a police na hračky je možné použít více způsoby, existuje variantat ve starším věku dětí jednu z postelí zdvihnout na patro a vytvořit tak další hrací plochu - uzavřený domeček. V teenagerovském věku je pak možné postele dát opět do původní polohy, ale oddělit je přepážkou a zajistit tak větší soukromí, skříňky na hračky je možné nahradit pohovkou, televizním koutkem, nebo v daném místě vytvořit průchod do vedlejší místnosti, případně zde přemístit druhou postel.
Designově byl veškerý nábytek řešen v neutrálních barvách - v kombinaci bílé a světlého dřeva, aby mohl sloužit jak malým dětem, tak teenagerům. Jediným oživujícím prvkem jsou barevná dvířka, která jsou vložená do některých sekcí polic a je možné je po čase odstranit. Dominantní částí místnosti je pravá stěna, která zůstala nezastavěná a nabízí možnost výtvarného ztvárnění - v dětském věku jsou to motivy stromů a zvířátek s výraznou hnědou, žlutou, zelenou a modrou barvou, v pozdějším pak může být nahrazeno například designovou tapetou či obrazy/plakáty (v případě potřeby i dalšími policemi).


[ ZPĚT ]
verze baby - pohled ode dveří
verze baby - pohled z postele
verze baby
verze baby
verze baby
verze kid - zvednutá postel, dole hrací plocha
verze kid
verze kid - jedna z knihoven byla přesunuta (tvoří podporu postele)
verze teen - dětské motivy nahrazeny tapetou
verze teen - odstraněna barevná dvířka z nábytku
verze teen - místo přesunutých polic může být pohovka nebo vstup do vedlejší místnosti
© 2010 Kněžda & Maička
Česká Kanada - Kněžíčkovic Ateliér - originální ruční výrobky Ubytování Česká Kanada - Stálkov U Boba Agentura Slavonicko - Pobyt a ubytování Slavonice a okolí