O mně Informace Projekty Realizace Grafika Inspirace Kontakt

Podkrovní pokojík pro 2 děti

Rok: 2011/09
Lokalita: Zastávka u Brna

Předmětem práce byl návrh dětského pokoje pro dvě děti v podkrovním pokoji, kde je většina plochy místnosti pod šikminou. Požadavkem bylo umístění dvou postelí, pracovního stolu pro dvě děti a dostatečného množství úložných prostor pro oblečení, hračky a knihy. Vzhledem k nedostačující ploše byla místnost rozšířena tak, že konstrukce vytvářející prostor pro horní palandu zasahuje do prostoru schodiště. Tato konstrukce je vytvořena z lehkých materiálů a nijak nepřekáží provozu na schodišti. Omezený půdorys jednoznačně vyčlenil plochu pro šatní skříň, knihovnu, spací část a plochu pro pracovní stůl, která se nachází přímo pod okny. Většina nábytku v pokoji je vyrobena na míru.
Šatní skříň má klasickou hloubku 60cm a je řešena jako sestava polic a zásuvek na drobnosti. V horních částech skříně (v šikmině) mohou být ukládány sezónní a méně používané věci. Skříň dále navazuje na rohovou skříňku, která je otevírána pomocí kloubových dvířek tak, aby bylo umožněno co nejjednodušší používání obtížněji dostupných míst. Pod šikmou částí byly také navrženy otevřené police pro možnost uložení boxů na hračky. Tyto police disponují jedním posuvným dvířkem, pro případ, že by bylo potřeba zvětšit plochu uzavřených částí skříně. Pracovní stůl byl navržen pro pořeby dvou dětí. Stůl je výškově nastavitelný, aby umožňoval ergonomické sezení rostoucích dětí. Na stůl plynule navazuje policová sestava s výklopnou přihrádkou pro ukládání kancelářských potřeb. Tato sestava je funkčně propojena se stolem a umožňuje jeho výškové nastavení.
Spaní je řešeno formou patrových paland, které jsou orientovány do L, tak, aby opticky nezmenšovaly místnost a zároveň k nim byl dobrý přístup. Každé lůžko má také příruční přihrádky na knihy a osobní věci.
Vedle dveří byla navržena prostorná sestava na knihy či hračky, která designově navazuje na spací část.

Snahou bylo vytvořit na omezeném půdorysu pocit vzdušnosti. Proto jsou v pokoji ve velké míře použity světlé barvy kombinované s teplou barvou dřeva. Dominantní je výmalba zadní stěny pokoje ve světle žlutém odstínu, která byla doplněna světle modrou (nábytek, výmalba), žlutozelenou (kusový koberec, pracovní židle) a případně růžovočervenou (přikrývky, doplňky). Ostatní stěny v místnosti jsou bílé, celoplošný koberec na podlaze je v odstínu béžové či bílé kávy. Pro navození hravé nálady byly v pokoji použity samolepky s motivem louky a dětské doplňky. Tyto drobnosti se dají snadno obměňovat tak, aby byl pokoj stále aktuální i pro větší děti či teenagery.


[ ZPĚT ]
poličky v šikmé části a pracovní stůl pro 2 děti
policové systémy pro ukládání knih a hraček
vedle dveří je umístěna vestavěná šatní skříň
palandy orientované do tvaru L pro větší pocit vzdušnosti, nastavitelné příčle na žebříku podle věku dítěte
pohled na knihovnu
© 2010 Kněžda & Maička
Česká Kanada - Kněžíčkovic Ateliér - originální ruční výrobky Ubytování Česká Kanada - Stálkov U Boba Agentura Slavonicko - Pobyt a ubytování Slavonice a okolí