Dispoziční a interiérové úpravy malého bytu
Rok: 2012/08 Lokalita: Přibice
Předmětem práce bylo dispoziční přeřešení malého bytu v bytovém domě z 60. let, který funkčně a prostorově nevyhovoval. Klient si přál zvětšit koupelnu, aby bylo možné do ní umístit kromě sprchového koutu také pračku se sušičkou a množství úložných prostor, které v bytě chybí. Dále přeřešit multifunkční prostor sloužící jako kuchyně, jídelna a obývací pokoj tak, aby se zde vešla co největší kuchyňská linka, jídelní stůl minimálně pro čtyři osoby a také oddělený relaxační koutek s možností sledování TV, který byl v současné chvíli minimalizován a umístěn z prostorových důvodů v komunikační zóně.
Řešením bylo vybourání příčky mezi halou a multifunkčním prostorem, které umožnilo umístění velké šatní skříně. Díky výměně všech dveří v bytě a nahrazením za posuvné dveře do pouzdra se získaly potřebné centimetry. Linka byla přesunuta do jiného místa, koupelna byla zvětšena na úkor společenské části bytu, ale díky vhodnému umístění nových příček by zmenšení nemělo být citelné, naopak je prostor efektivněji využit, a to jak po stránce užitné, tak i úložné.
Dalším krokem po vyřešení dispozic byl návrh designového pojetí koupelny, která byla změněna a plošně zvětšena. Zazděním původních dveřích vzniklo místo pro prostorný sprchový kout, který není uzavíratelný, je od zbytku místnosti oddělen pouze pevnou stěnou z čirého skla, tak, aby se prostor zbytečně nezmenšil. Z důvodu optické korekce byly nejhlubší prvky - pračka a sušička - navrženy na konec místnosti výrazně obdélníkového charakteru a dlouhá stěna byla z velké části pokryta zrcadlem. Tím došlo k celkovému "rozšíření" prostoru. Technicképrvky byly umístěny do skříňky, aby nenarušovaly minimalistické pojetí prostoru. V případě nutnosti jejich údržby bude čelní lištu i skládací dvířka skříňky možno vysadit. Na tuto nábytkovou část dále navazuje deska, do které je zapuštěno umyvadlo a na níž je možno odkládat ručníky, košíky s kosmetikou apod. Ta na konci místnosti plynule přechází ve vysokou skříňku, která pojme velké množství koupelnového vybavení a v dolní části nabízí výsuvný prádelní koš (ten je zboku těsně pod úrovní umyvadlové desky perforován z důvodu odvětrávání prádla).
Barevně je prostor řešen ve světlých odstínech - velkoformátovým keramickým obkladem v bílém lesku, aby prostor celkově působil vzdušněji. Tento jednoduchý obklad je ve sprchovém koutě a na boční stěně ozvláštněn obdélníkovou "mozaikou" se střídajícími se plochami bílé a metalické bílé barvy. Aby prostor nepůsobil převýšeně a proporčně se srovnal jeho úzký charakter, byla na podlahu použita velkoformátová dlažba ve výrazném tmavošedém odstínu a strop byl snížen podhledem. Neutrálně barevný prostor byl pocitově zateplen nábytkem v odstínu středně světlého dřeva. Koupelnu je možné oživit pomocí několika solitérních prvků s výraznou barevností jako např. květináčem, ručníky apod. v odstínech zelené, fialové či vínové barvy.
V poslední fázi byl řešen design předsíně a společenské místnosti, která slouží jako kuchyně, jídelna a obývací pokoj v jednom.
V hale se nachází vestavná skříň plnící funkci botníku, šatní skříně i prostoru pro úklidové prostředky. Dveře do koupelny byly posunuty z původní pozice tak, aby byly lépe dostupné ze všech místností v bytě, zároveň s tím byla zvětšena koupelna. Díky posunu dveří vznikl na konci dispozice koutek pro relaxaci s pohovkou a televizní stěnou, který byl původně na velmi exponovaném místě. Na tento koutek navazuje jídelní stůl a také kuchyňská linka, která byla vzhledem k nedostatku místa zvětšena na maximum, a to jednak zdvojením počtu horních skříněk, které jsou nyní až do stropu, a jednak přidáním pracovního ostrůvku, jenž zároveň opticky dělí prostor kuchyně a jídelny. Při návrhu byl kladen důraz na to, aby byl pohodlný přístup do všech místností i průchod mezi veškerým nábytkem a zároveň aby byl co nejefektivněji využit každý centimetr, ať už se jedná o úložné, pracovní či relaxační prostory.
Stylově byl byt řešen velmi jednoduše, prakticky, ale zároveň s ohledem na útulnost. Dominantním prvkem je podlaha v odstínu přírodního dubu. Ta byla doplněna nábytkem na míru, který kombinuje dřevo ve stejném odstínu, jako je podlaha, a bílý lesk, který prostor opticky zvětší. Dveře byly zvoleny neutrální bílé. V interiéru převládá béžová, která je použita i na tapetě a pohovce, a jako barevný akcent byla zvolena fialová, která se opakuje na textiliích, drobném nábytku a dekoracích. Díky tomuto lazení je možné velice jednoduše dosáhnout v interiéru navození pokaždé odlišné atmosféry pouze výměnou doplňků.
|