O mně Informace Projekty Realizace Grafika Inspirace Kontakt

Mini pokojíček

Rok: 2013/03
Lokalita: Klobouky u Brna

Předmětem práce byl návrh dětského pokoje pro jedno dítě - dceru ve věku 6 let. Vzhledem k tomu, že s nástupem do školy se potřeby dětí začínají měnit, bylo nutné tomu uzpůsobit pokoj - zmenšit prostor na hračky a naopak zvětšit kapacitu polic pro knížky a učebnice, přidat plnohodnotný pracovní stůl. Dále bylo potřeba do pokoje dostat dosud chybějící šatní skříň.Situace byla ztížena vzhledem k velice malému půdorysu pokoje - něco přes 2x4m - a k umístění balkonových dveří, které musely zůstat přístupné. Po vyčlenění nutného komunikačního prostoru zůstala užitná plocha pouze něco přes 5m2 (1,3x4m) a do ní měl být integrován všechen potřebný nábytek. Návrh vychází z umístění pracovního stolu, který by měl být co nejblíže oknu, od něj pak je odvozena plocha pro skříňky a postel. Vzhledem k velmi úzkému prostoru byla snaha pokoj ještě dále nezmenšovat šatní skříní, a proto byla umístěna kolmo na stěnu - vytvořila tak předěl mezi spací a pracovní/herní zónou.

Postel se nachází přímo u vstupu do místnosti. Pro optické zvýšení pocitu soukromí byl před ni navržen provázkový závěs, který je možno zcela zatáhnout. Ten prostor dělí, ale zároveň neubírá už tak tmavému koutu zbytečně další světlo. Šatní skříň je přístupná z pracovního koutu - ve spodní části se nacházejí dvě zásuvky na drobné oblečení, střední část s otočnými dvířky je policová, horní už je řešena jen jako otevřené police, aby se do spacího koutu dostalo světlo. Zadní část (od postele) je využita jako nástěnka pro umístění obrázků a fotografií. Navazující nábytková sestava tvoří s šatní částí písmeno L. Mrtvý roh byl využit z druhé strany jako police na knížky přístupné z postele. Sestava má ve spodní části police, kam je možno ukládat boxy na hračky. Střední část s posuvnými dvířky je zamýšlena na osobní věci a učebnice. Horní část je řešena formou výklopů na méně používané věci. Tímto způsobem byla plocha stěny v pracovním koutě využita na maximum. Skříňky zde mají zmenšenou hloubku, aby zbytečně nezmenšovaly prostor. Na ně navazuje pracovní stůl s rostoucí židlí.

Po designové stránce byl nábytek řešen v jednoduché, nadčasové barevnosti, která pokoj zbytečně nezmenšuje - použito bylo světlé dřevo v kombinaci s bílou. Veškerá barevnost je do pokoje vnesena pomocí výmalby stěn, kusových koberců, obrazové tapety. Vzhledem k věku a pohlaví dítěte byl zvolen design s motivy přírody v barvě modré, oranžové, růžové a zelené. Převažujícím motivem je zde vážka, která byla použita jak na tapetě, tak na nástěnných dekoracích a případně i na nástěnných věšáčcích. V místnosti bylo použito optických triků ke korekci převažujícího délkového rozměru - místnost byla rozdělena na dvě části, kratší stěna s dveřmi je vymalovaná výraznějším odstínem a na delší stěnu bylo zavěšeno velké zrcadlo od podlahy až ke stropu.


[ ZPĚT ]
pohled do místnosti od vstupních dveří
pohled ze spací části
šatní skří|ň a úložné prostory na hračky a knihy
šatní skříň a stěna s obrazovou tapetou a velikým zrcadlem
obrazová tapeta
pracovní koutek s úložnými prostory
spací koutek
© 2010 Kněžda & Maička
Česká Kanada - Kněžíčkovic Ateliér - originální ruční výrobky Ubytování Česká Kanada - Stálkov U Boba Agentura Slavonicko - Pobyt a ubytování Slavonice a okolí